See other templatesתשובות לשאלות רפואיות והלכתיות

ההיבטים הרפואיים של ברית המילה

האם כדאי לבצע את הברית עם הרדמה מקומית או חומר מאלחש?

שימוש הרדמה מקומית הוא לא מומלץ משתי סיבות:
א. מצילומים של בריתות נראה שזריקת הרדמה כואבת יותר מחיתוך מהיר של הערלה ואז מה הועילו חכמים בתקנתם.
ב. במידה ופעולת ההזרקה לא מבוצעת בצורה נכונה עלול להיגרם נזק לתינוק ולכן בדרך כלל המוהלים שמזריקים חומר הרדמה קושרים את התינוק ולא מאפשרים לסנדק להחזיק אותו.

לסיכום, היות וכיום יש אלטרנטיבה בטוחה ופחות כואבת אני לא רואה צורך בשימוש בזריקה כלל. שימוש נכון בחומר מאלחש יכול להפחית עד 80% מהכאב. כמו כן, אם הברית מבוצעת בטכניקה יעילה ובמיומנות הכאב של התינוק הוא מינימאלי ואפשר לבצע את הברית גם ללא חומר מאלחש. אני בכל אופן, מאפשר להורים לבחור אם הם מעוניינים בחומר מאלחש.

איך משתמשים בחומר מאלחש?

אני משתמש במשחה הנקראת 'אמלה' המכילה 5% חומר פעיל ונחשבת בטוחה לגמרי לשימוש. ההשפעה של המשחה על העור היא לעומק של מס' מילימטרים, אך זה מספיק בשביל להוריד משמעותית את הכאב של התינוק. החיסרון העיקרי של המשחה הוא שלוקח יחסית הרבה זמן לחומר הפעיל להיספג ועל כן אני מסביר להורים איך למרוח את המשחה המאלחשת כשעה לפני הברית.

האם יש תינוקות שיש להם אלרגיה לחומר המאלחש?

לא, היות והתינוק נחשף פעם ראשונה לחומר המאלחש אין חשש כזה. מה שכן, אין להשתמש בחומר לאחר הברית, שכן המשחה אינה מומלצת לשימוש על פצעים פתוחים.

מדוע שואלים האם יש רגישות לפול במשפחה?

הרוב הגדול של המוהלים משתמשים באבקת דרמטול שמסייעת בעצירת הדם ואבקה זו מופקת מפול. אבקה זו בטוחה לרוב הגדול של האוכלוסייה, אך ישנו חלק קטן מהאוכלוסייה (שכיח יותר אצל יוצאי מרוקו, כורדיסטן וצפון עיראק) שיש להם חסר באנזים ,G6PD ובמקרים אלו אסור למוהל להשתמש באבקה זו.

האם חסר באנזים G6PD בהכרח מעידה על רגישות לפול?

לא, יכול להיות חסר באנזים מבלי שתהיה רגישות לפול אבל מי שרגיש לפול קרוב לוודאי שיש לו חסר באנזים G6PD. צריך לדעת שחסר באנזים גורם לרגישות לעוד מאכלים אלא שבפול יכולה להיות רגישות קצת גדולה יותר. בימינו שרוב ככל האנשים עושים בדיקות דם במהלך חייהם, רוב הסיכויים שאם יש רגישות חריפה במשפחה כבר נתגלה הדבר. בכל אופן, בעדות שהרגישות אצלם יותר שכיחה מומלץ לשאול גם את הסבא והסבתא אם קיימת רגישות. האמת היא שבעתיד הלא רחוק נראה שיבוצע לכל תינוק בדיקת דם שתראה אם יש לו חסר באנזים. כיום הבדיקה הולכת ותופסת תאוצה ובלא מעט מקומות כבר מבצעים את הבדיקה לאחר הלידה. ידיעת הרגישות חשובה לא רק לברית המילה אלא גם על התזונה ועל התרופות שעתיד הילד לקבל במהלך חייו.

מה קורה אם יש לתינוק חסר באנזים ומשתמשים באבקת דרמטול?

זה תלוי ברמת החומרה של החסר באנזים וגם בכמות החשיפה לאבקה. היות והשימוש הוא בעיקרו חיצוני רוב הסיכויים של יקרה כלום, אבל אנחנו מעדיפים לא לקחת שום סיכון, בפרט כשמדובר ברך נולד. במידה ויש חסר גדול באנזים (פחות מ-10%) יכולה להיות הומוליזה של תאי דם אדומים והסימפטומים האפשריים הם צהבת ואנמיה (בתינוק זה יתבטא בעייפות ושינה מוגברים) ויהיה צורך במעקב רפואי.

איך מורידים לתינוק את הכאבים אחרי הברית?

בתחבושת אני שם קצת עזרקאין ג'ל שהוא גם חומר מאלחש. כמו כן, רצוי אחרי המילה לתת לתינוק לאכול, נראה שזה מרגיע ומרדים אותו יותר מכל הדברים האחרים. לדעתי אין צורך לתת אקמולי מיד אחרי הברית, אבל אם במהלך הלילה התינוק לא נרגע לאחר אכילה אפשר לתת אקמולי במינון המתאים לרך נולד (בד"כ 2-2.5 מ"ל תלוי במשקל הילד). ככלל אקמולי אפשר לתת כל 6 שעות אבל היות ומדובר ברך נולד רצוי לא לתת יותר מפעמיים במהלך 24 שעות.

למה שמים משחת ויטא-מרפן אחרי הברית?

ויטא-מרפן מסייעת להגנה מפני זיהומים. פעם חשבו שבמשחה יש מרכיב שמסייע להחלמה מהירה של העור, אבל למעשה ההגנה מפני זיהומים היא זאת שמסייעת להחלמה המהירה של החתך.

האם אפשר לשים פולידין במקום ויטא-מרפן?

אני מעדיף להשתמש בויטא-מרפן מכמה סיבות:
א. ויטא-מרפן זו משחה ולכן פחות נספגת בחיתול מאשר הפולידין, וגם לא מלכלכת.
ב. פולידין קצת מכאיב לתינוק ואילו לויטא-מרפן יש אפקט מרגיע בדומה לקרם תינוקות.
ג. יש אומרים שלא טוב להשתמש בפולידין היות והוא מכיל יוד ועלול לפגוע בבלוטת התריס של הרך הנולד (בפועל לא מצאתי דיווח על תינוקות שנפגעו משימוש בפולידין).
לסיכום, עדיף להשתמש בויטא-מרפן אבל אם נתקעתם בלי ויטא-מרפן אפשר לשים באופן חד-פעמי פולידין ולא צריך לרוץ מיד לבית מרקחת. בכל אופן, ויטא-מרפן היא משחה מאוד שימושית למניעת זיהומים בפצעים אצל ילדים או מבוגרים ומומלץ להחזיקה בבית.

לתינוק שלי יש צבע צהוב האם יש לקחת אותו למיון?

לא, צהבת אצל תינוקות זה דבר שכיח (כ- 60%) וטבעי כך שאין מקום להילחץ. אף על פי כן, היות ויש מקרים יוצאי דופן שדורשים טיפול אין להתעלם לגמרי מהצהבת ויש לקבל הדרכה ממישהו מוסמך או לחלופין לקחת את התינוק לבדיקה פשוטה בקופת חולים (רצוי להתייעץ איתי לפני כן, זה יכול לחסוך לכם טרחה מיותרת).

מה זה אומר 'צהבת'?

צהבת נגרמת כתוצאה מהצטברות של בילירובין בדם, שהוא תוצר פירוק של תאי דם אדומים ויש לו גוון צהוב. מסיבה זאת, אצל כל אדם יש בילירובין בדם כאשר הכבד הופך את הבילירובין לנגזרת מסיסה ואז מתפנה מהגוף (זה המקור לגוון הצהוב של השתן). כאשר נוצר בילירובין בכמות גדולה מאוד והכבד לא מספיק לפנות אותו מהגוף או כאשר הכבד לא מתפקד ביעילות מספקת, מצטברת כמות גדולה של בילירובין בדם ואז העור מקבל גוון צהוב. אצל תינוקות מתחילים לראות גוון צהוב בערכים של 5-7% מ"ג ואצל מבוגרים מעל 2% מ"ג.

איך יודעים מה חומרת הצהבת?

נקדים לומר שאצל תינוקות צהבת זה דבר טבעי משום שיש פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות אחרי הלידה וגם קצב הפינוי הוא איטי יותר כתוצאה מחוסר בשלות של הכבד. לכן, אין לראות בזה מחלה ויש אומרים שזה אפילו טוב לתינוק כי הבילירובין הוא נוגד חימצון עוצמתי שנועד לשמור על הרך הנולד. רמת הצהבת נמדדת לפי רמת הבילירובין בדם, וניתן לבדוק זאת בקופת החולים ע"י בדיקת דם או ע"י מכשיר ספקרוסקופי שנותן תשובה מיידית (קצת פחות מדויק אבל מספיק טוב).

אם צהבת זה תהליך טבעי אצל תינוקות אז ממה חוששים?

כאשר רמת הבילירובין מאוד גבוהה (מעל 20% מ"ג), יש חשש להצטברות שלו במוח (kernicterus) והחשש הוא מנזק מוחי. המקרים האלה מאוד נדירים אבל חוששים מסיכון פוטנציאלי, ולכן עוקבים אחרי רמת הבילירובין בדם. בנוסף, רמה גבוהה של בילירובין לעיתים קרובות מעידה על חוסר בשלות של הכבד ואז צריך לתת לתינוק זמן להתחזק לפני שמלים אותו.
כמובן, שאם התינוק לא נראה צהוב אז אין שום חשש וגם ואין צורך לבדוק את רמת הבילירובין.

האם יש טיפול כאשר ערכי הבילירובין מאוד גבוהים?

כן, יש טיפול ע"י אור אולטרה סגול (פוטו-תרפיה). האור מסייע להפוך את הבילירובין לנגזרת מסיסה ואז מתפנה מהגוף. כאמור, טיפול מעין זה הוא רק במקרים נדירים שבהם יש חשש לנזק מוחי.

מתי דוחים את הברית כתוצאה מצהבת?

נחלקו הפוסקים וכיום התקבלה הדעה שמעל 12% מ"ג דוחים את הברית. כאשר רמת הבילירובין היא מעל 18% מ"ג הברית תדחה בשבוע מרגע שיורדת רמת הבילירובין מתחת ל- 12% מ"ג. בכל אופן, יש עוד שיקולים ועל כן יש להתייעץ עם המוהל בנוגע לכל הפרטים הרפואיים.

"הוא יברך את האשה היולדת"

מילים לאם

באמצעות הלידה, זוכים האיש והאישה ולהביא נשמה טהורה שתפעל לגילוי שם הקב"ה בעולם, שכן האדם נברא בצלם אלוקים. מאמר חז"ל: "אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות מהגוף" מקשר בין הורדת נשמות ישראל ובין ביאת המשיח.

להמשך קריאה...



לקבלת מידע וייעוץ

שם מלא:
דואר אלקטרוני:
טלפון:

ד"ר יוסף שמש, מוהל מוסמך, מס' רישיון: 0235
לשאלות ייעוץ ובירורים נא לפנות לטל': 054-6482776

ד"ר יוסף שמש - www.milah-tova.com © כל הזכויות שמורות

Joomla templates by Joomlashine