See other templatesתשובות לשאלות רפואיות והלכתיות

פדיון הבן

כיצד מתבצע פדיון הבן?

פדיון הבן הבכור נעשה ביום השלושים ואחד מיום הלידה. הפדיון נעשה ע"י תשלום של חמישה מטבעות כסף טהור לאדם שהוא כהן (בימינו שווי של כ-100 גר' כסף טהור תלוי בשער היציג של כסף באותו זמן).

האם יש חיוב לפדות את הבן הבכור?

נאמר בתורה: "כָּל־פֶּטֶר רֶחֶם לְכָל־בָּשָׂר אֲשֶׁר־יַקְרִיבוּ לַה' בָּאָדָם וּבַבְּהֵמָה יִהְיֶה־לָּךְ אַךְ פָּדֹה תִפְדֶּה אֵת בְּכוֹר הָאָדָם וְאֵת בְּכוֹר־הַבְּהֵמָה הַטְּמֵאָה תִּפְדֶּה: וּפְדוּיָו מִבֶּן־חֹדֶשׁ תִּפְדֶּה בְּעֶרְכְּךָ כֶּסֶף חֲמֵשֶׁת שְׁקָלִים בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ עֶשְׂרִים גֵּרָה הוּא: (במדבר יח' טו'-טז'). אם כן, התורה ציוותה עלינו לפדות את בן הבכור שהוא פוטר (=פותח) את הרחם, דהיינו הבכור. כמו שמוטלת עלינו מצווה להניח תפילין, לשים מזוזה וכדומה, כך מוטלת עלינו מצוות הפדיון.

מה משמעות הפדיון?

אנחנו מקדישים לשם יתברך או את הדברים הכי מובחרים או את הדברים הראשונים ולעיתים קרובות המעלה של ראשון אף יותר חשובה מהמעלה של מובחר (ראשית התבואה, בכור בהמה, ועוד). בנוסף למעלה של ראשון, לבכור באופן טבעי יש תפקיד של מנהיג במשפחה ולכן מובן שיש לו חשיבות מיוחדת על פני שאר הבנים. כאשר עם ישראל יצא ממצרים נתקדשו הבכורות (זכר להצלתם במצרים) ועליהם היתה מוטלת עבודת הקודש למשך שלושים יום. כאשר חטאו בעגל החליפו הכהנים את הבכורות בעבודת המקדש ע"י כך שפדו אותם בחמשת סלעים. אולי ראוי להרחיב מעט שכאשר יש חפץ קדוש אפשר להעביר את הקדושה לחפץ אחר על ידי פדיון. גם כאן התורה נתנה אופציה להעביר את הקדושה מהבכור לכהן, וזה בעצם תיקון על חטא העגל שהשתתפו בו הבכורות (בתור מנהיגים רוחניים יש להם אחריות גדולה יותר מאשר שאר העם).

מתי לא מתקיים פדיון לבן הבכור?

א. אמנם מצוות הפדיון מוטלת על האבא, אבל עצם קיום המצווה תלוי באמא ולכן צריך להיות זכר ובכור לאמו. אם כך, אפשרי שהבן יהיה בכור לאביו ולא יהיה פדיון וגם אפשרי שלאב יהיה יותר מפדיון אחד. גם במקרה שהאבא לא יהודי יהיה צורך לפדות את הילד, כי הפדיון נקבע על פי האם בדומה לקביעת יהדותו.
ב. נולדה בת ראשונה או היתה לפני כן הפלה בהריון (לאחר 40 יום מהעיבור).
ג. נולד בניתוח קיסרי.
ד. הורי התינוק לא כהנים או לויים (במקרה של האמא הכוונה שאביה לא כהן או לוי).

מתי ניתן ורצוי לפדות את הילד?

פדיון הבן הוא רק לאחר שחלף חודש מהלידה (ביום ה-31) ואין אפשרות לפדותו לפני כן. בדיעבד, אם נפדה לפני הזמן יהיה צורך לפדותו בשנית לכשיגיע הזמן. במידה ולא נפדה בזמן, חשוב לפדותו בהקדם האפשרי. אם הפדיון נופל בשבת או חג, הפדיון ידחה למחרת. הפדיון נערך ביום ולא בלילה, למעט עדות שיש להם מנהג למול גם בלילה.

מה צריך לארגן לפדיון הבן?

צריך להביא כהן וכסף.. בד"כ הכהן מביא איתו את מטבעות הפדיון (מומלץ לוודא זאת מראש) והאבא קונה זאת מהכהן ואח"כ נותן לו בחזרה במהלך הפדיון. אפשר גם להזמין משפחה או חברים ונהגו ישראל לערוך סעודת מצווה לאחר הפדיון וגם ראוי להביא יין או מיץ ענבים. על הפדיון לא מברכים שהחיינו אבל אפשר להביא פרי חדש ולברך עליו שהחיינו ולפטור גם את הפדיון.
בכל אופן, אתם יכולים לבחור איזה כהן שאתם רוצים. מומלץ לבחור כהן שגם בקיא בהלכה ואז הוא יכול להנחות את הטקס בצורה מכובדת ולהסביר לנוכחים את המשמעות הפנימית של המצווה. אם אין לכם חבר כהן ירא שמים אתם יכול לשאול אנשים בבית הכנסת או בישיבה על מי הם ממליצים כמו שאמרו חז"ל 'כל שרוח הבריות נוחה הימנו, רוח המקום נוחה הימנו'.

מה עושים במידה שהאבא לא פדה את הבן?

כאשר האבא מת או גוי או שלא רוצה לפדות במזיד והלך למקום רחוק, יכולים הבית דין לפדות הילד ויש בזה גם מצווה (תחומין ט', 28-33, הרב שלום משאש). אמנם, היות ויש בפדיון חיסרון כיס אין לבית דין חיוב לפדות את הילד דלא כמו במצוות מילה. באם הילד כבר הגיע לגיל הבר מצווה מוטל עליו לפדות את עצמו.

האם הכהן רשאי להחזיר את הכסף לאבא?

מהתורה אין איסור לכהן להחזיר את הכסף, אבל מרן השולחן ערוך פסק שלא יחזיר הכהן את הכסף לאבא כי אז כולם ירצו לערוך את הפדיון אצלו ויגרם בכך נזק לכהנים עניים. אף על פי כן, אם מדובר בפדיון של עניים רשאי הכהן לעשות עמם חסד ולהחזיר את הכסף.

"הוא יברך את האשה היולדת"

מילים לאם

באמצעות הלידה, זוכים האיש והאישה ולהביא נשמה טהורה שתפעל לגילוי שם הקב"ה בעולם, שכן האדם נברא בצלם אלוקים. מאמר חז"ל: "אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות מהגוף" מקשר בין הורדת נשמות ישראל ובין ביאת המשיח.

להמשך קריאה...לקבלת מידע וייעוץ

שם מלא:
דואר אלקטרוני:
טלפון:

ד"ר יוסף שמש, מוהל מוסמך, מס' רישיון: 0235
לשאלות ייעוץ ובירורים נא לפנות לטל': 054-6482776

ד"ר יוסף שמש - www.milah-tova.com © כל הזכויות שמורות

Joomla templates by Joomlashine