See other templatesתשובות לשאלות רפואיות והלכתיות

הצלת המשנה למלך בזכות ברית המילה

עובד מתוך 'מה רבו מעשיך' / הבן איש חי

מסופר על מלך גוי שמינה יהודי כשר בממלכתו. במהלך הזמן ראה המלך שהיהודי נאמן בכל ביתו וקידם אותו לתפקיד שר האוצר. גם בתפקיד זה עשה היהודי חיל והמלך קירב אותו עוד, עד שהפך להיות איש סודו של המלך, והפקיד בידיו את המפתחות על הכספת והמסמכים הסודיים ביותר.

היהודי מצדו החזיר למלך על האמון שניתן בו, ועשה מלאכתו באמת ובאמונה עד שהפך להיות משנה למלך ואף ניתן לו רשות לחתום בטבעת המלך.

קנאת השר

אחד השרים הבכירים בממלכה קינא ביהודי ורקם תוכנית איך לסלק אותו. מה עשה? הלך למשרת של היהודי והציע סכום עתק בתמורה למסמכים שהוא יגנוב מהכספת הסודית של המלך. המשרת שהיה עד כה נאמן לא עמד בפיתוי וגנב מסמכים כפי שסיכם עם השר הרשע. לאחר שקרא את כל המסמכים הוא עבר בשנית על המסמכים שהיו ידועים רק למלך ולמשנה למלך, וכאשר נפגש עם המלך הוא השיח לפי תומו על תוכן המסמכים הסודיים.

גזירת המלך

המלך נבהל ואמר: "מי סיפר לך כל זאת?". השיב השר באדישות: "אה, זה המשנה למלך סיפר ולי ולכל השרים האחרים..". המלך רתח ומיד בתום הפגישה גמר בדעתו להרוג את המשנה למלך. הוא כתב מכתב חתום בטבעת המלך וסגור בחותמת וצוה על היהודי המשנה למלך להביא את האיגרת לשר האלף בהקדם. הוא אמר לו:"אתה היחיד שאני יכול לסמוך עלי בעיניים עצמות, ולכן אני מבקש שתיקח את האיגרת ותביא בהקדם האפשרי אל שר האלף". באיגרת היה כתוב שצריך להרוג את מביא האיגרת, ואפילו אם הוא ינסה לטעון שזה טעות או משהו דומה לא להקשיב לו. ככה חשב המלך להרוג את היהודי בצורה נקייה מבלי שיהיה ביזיון או תסיסה במלכות, היות והיהודי היה אהוב מאד בעיני העם.

אין בכפר מוהל

היהודי יצא מיד לדרך, וכאשר החמה עמדה לשקוע הוא חיפש מקום ללון למשך הלילה ומצא כפר קטן. האנשים בכפר אירחו אותו יפה, ושאלו אם הוא יודע למול כי נולד תינוק בכפר ואין מוהל. היהודי ענה שכן ומצווה זו אף חביבה עליו ביותר. דא עקא, שהוא נמצא כרגע בשליחות דחופה של המלך. חכך היהודי בדעתו אם יכול לקיים את המצווה לאחר שיחזור מהשליחות, אבל אז אמר לעצמו שאסור לדחות את מצוות המילה. בסוף מצא פתרון, הוא ישלח את המשרת שלו למסור את האיגרת לשר האלף והוא ימול את הילד בבוקר ויצטרף למשרתו באיחור של שעה.

שר האלף

כאשר הגיע אל שר האלף שאל היהודי איפה המשרת והאיגרת? השיב לו שר האלף שהוא ביצע את השליחות הכתובה באיגרת והרג את המשרת. שאל את היהודי: "האם הוא אמר משהו לפני שהרגת אותו?". השיב שר האלף: "אדוני יודע שכתוב באיגרת להרוג אותו גם אם יאמר שמדובר בטעות. בכל אופן, לפני שהוצאתי אותו להורג הוא פנה אלי ואמר שהעונש הזה מגיע לו, כי הוא גנב מסמכים מהמלך ונתן אותם לשר פלוני תמורת בצע כסף".

 

השיבה למלך

הבטיח היהודי לגמול טובה עם שר האלף לכשיחזור. כאשר המלך ראה את היהודי חי נבהל ושאל אותו: "מה עוד לא ביצעת את השליחות, הרי אמרת לי אתמול שאתה כבר יוצא לדרך". סיפר היהודי למלך את כל מה שקרה והוסיף 'המלך יבדוק אם דברי אמת וישלח לחפש את המסמכים אצל השר הרשע'. המלך שלח חיילים לחפש בבית השר ואכן לא עבר זמן מועט ומצאו את המסמכים הסודיים ותלו את השר שדיבר סרה על היהודי.

בזכות המילה

המשנה למלך, חזר להיות חביבו של המלך, ואף עשה מסיבת הודיה לשם יתברך על כך שהציל אותו ממזימתו של השר הרשע. זכות מצוות המילה הצילה את חייו, כמו שכתוב 'שומר מצווה לא ידע דבר רע'.

"הוא יברך את האשה היולדת"

מילים לאם

באמצעות הלידה, זוכים האיש והאישה ולהביא נשמה טהורה שתפעל לגילוי שם הקב"ה בעולם, שכן האדם נברא בצלם אלוקים. מאמר חז"ל: "אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות מהגוף" מקשר בין הורדת נשמות ישראל ובין ביאת המשיח.

להמשך קריאה...לקבלת מידע וייעוץ

שם מלא:
דואר אלקטרוני:
טלפון:

ד"ר יוסף שמש, מוהל מוסמך, מס' רישיון: 0235
לשאלות ייעוץ ובירורים נא לפנות לטל': 054-6482776

ד"ר יוסף שמש - www.milah-tova.com © כל הזכויות שמורות

Joomla templates by Joomlashine